Skarb narodowy

Ósmego maja, w piątek, Sir David Attenborough obchodził setne urodziny. Świętowanie trwało już dobry tydzień, a kulminacją był specjalny benefis w The Royal Albert Hall (odpowiednik Sali Kongresowej), mistrzowsko poprowadzony przez Kirsty Young (odpowiednik Grażyny Torbickiej) i transmitowany na żywo przez BBC (brak polskiego odpowiednika). Jestem pełna podziwu dla jubilata, który jest jak najbardziej mobilny, trzeźwy na umyśle i dalej pracuje.

Muszę przyznać, że Brytyjczycy naprawdę umieją świętować takie okazje. Sir David siedział w loży pomiędzy swoją córką, a następcą tronu. Na ekranach pojawiały się momenty z jego filmów przyrodniczych, które przeszły do historii (jak przytulaski z gorylami), przeplatane wywiadami z jego współpracownikami czy innymi przyrodnikami, zainspirowanymi jego postacią (często jeszcze jako dzieci). Na ekranie życzenia złożyli Antonio Guterres (sekretarz generalny ONZ) i Leonardo DiCaprio.

A król Karol? Król brytyjskim zwyczajem (każdy stulatek w królestwie otrzymuje kartkę od monarchy), wysłał kartkę z życzeniami urodzinowymi. Niestety jego sekretarz napotkał na swojej drodze przeszkodę, więc doręczeniem tej kartki zajęły się zwierzęta, które zamieszkują Wielką Brytanię, przemierzając trasę z zamku Balmoral w Szkocji do domu jubilata w Londynie. Może trochę poturbowana, ale kartka bezpiecznie dotarła do adresata, który pochwalił się nią podczas piątkowej uroczystości. Cały skecz, bardzo wzruszający, możecie zobaczyć tutaj (klik), warto. Tak jak pisałam, Brytyjczycy naprawdę umieją w jubileusze.

Sir David Attenborough, książę Karol i księżniczka Anna.

Sir David Attenborough ma status tzw. national treasure czyli skarbu narodowego. Skarb narodowy to coś (lub ktoś), co jest dosłownie wyjątkowo cenne dla danego kraju, szczególnie jego kultury czy historii. Może to być dzieło sztuki, zabytek, dokument ale też osoba, która jest szeroko i jednomyślnie podziwiana oraz lubiana. Królowa Elżbieta II jest skarbem narodowym, obok Sir Davida skarbem narodowym nazywana jest Dama Judi Dench czy prezenter Terry Wogan. W Chinach skarbem narodowym mogą być pandy, we Francji może to być Catherine Deneuve czy Louis Define.

No właśnie. Oglądając jubileusz Sir Davida Attenborough w telewizji doszłam do wniosku, że my Polacy nie za bardzo umiemy w skarby narodowe (no chyba, że mówimy o Szczerbcu abo o ‘Panu Tadeuszu’). Jesteśmy specjalistami od bohaterów narodowych, najlepiej męczenników. Jeśli kogoś celebrujemy to na poważnie, często z rysem patriotycznym, pod bacznym okiem orła w koronie i powiewającą flagą. Brakuje nam do siebie dystansu, którego co dziwne, Brytyjczycy mają całkiem sporo. Kto by pomyślał! Miś Paddington również złożył życzenia jubilatowi, zastanawiam się komu życzenia mógłby złożyć miś Uszatek albo Reksio.

Siedzę i siedzę, myślę i myślę i zastanawiam się, kto jest naszym polskim skarbem narodowym. Papież? Rozwalił system kremówkami, ale jakoś nikt nie wziął sobie tej lekcji do serca, poza producentami kremówek. Po śmierci stał się jednak dość kontrowersyjny. Może Jerzy Stuhr? Zyskał uniwersalną sympatię u starych i młodych, kiedy zagrał osła. No ale napił się wina i wsiadł za kółko. Miłosz? Szymborska? Torbicka? Lewandowski? A kto według Was? Ja obstawiam Profesora Miodka.

Problem w tym, że w Polsce każdy ma nieco inną propozycję, kto na takie miano zasługuje. Myślę, że bardzo przeszkadza nam w tym historyczna trauma. Nawet jak trafi nam się skarb narodowy w postaci Jurka Owsiaka, to znajdzie się ktoś kto będzie głośno krzyczał, sprawdzi mu konto bankowe i czy przypadkiem nie ma zbyt dużego metrażu mieszkania. Serio, nie umiemy w skarby narodowe. Do przemyślenia.


Dodałam przycisk z lajkiem. Można go nacisnąć i dać mi znać, że ‘jestem’, ‘przeczytałam’, ‘dobra robota’, ‘fajnie, że jesteś’, ‘doceniam to, że piszesz’. Dla mnie jest to znak, że ktoś tam po tej drugiej stronie jest i czyta. Umawiamy się, że naciśnięcie tego przycisku nie oznacza, że koniecznie zgadzacie się z treścią wpisu, ok?

Subscribe
Powiadom o
45 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Halina
1 miesiąc temu

No nie umiemy w skarby. Był Litewka. Papież jednak, mimo wszystkich rys. Cejrowski – jego podróżnicze filmy są wspaniała. Wołoszański – propagator historii. Olga Malinkiewicz. Mari Curie Skłodowska. Matematycy szkoły lwowskiej.
Czy to, że nie umiemy doceniać skarbów, nie wynika ze strachu? Siedź w kącie, znajdą cię, nie wzrastaj za wysoko, bo cię zetną? Nie pochwalę cię, żeby woda sodowa nie uderzyła ci do głowy? Parę mechanizmów wkopujących w ziemię ludzi wybitnych powszechnie jest stosowanych w obiegu zarówno publicznym, jak i prywatnym.

Marzena
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Halina

No nie umiemy…
Litewka to lewak
Papież miał tyle za uszami, że nawet część zwolenników jest zniesmaczona.
Filmy podróżnicze Cejrowskiego to jedno, ale jego postać to drugie i mało fajne.
Wołoszański to komuch
O Oldze Malinkiewicz (jak i o innych polskich odkrywcach) mało słychać.
Skłodowska-Curie nie miała obywatelstwa polskiego , a poza tym to tylko kobieta, bez męża nic by nie osiągnęła
Matematycy szkoły lwowskiej? Większość Polaków o nich nie słyszała. Zresztą, nie odkryli nic istotnego z punktu widzenia przeciętnego zjadacza karkówki z grilla.
Myślę, że mechanizmy, o których wspominasz, stosowane od wielu pokoleń, mają na to duży wpływ.
P.s.
Przedstawione wyżej opinie niekoniecznie są moimi opiniami

Marzena
1 miesiąc temu

Prof. Miodek niestety nie. Pewne głośne środowiska za punkt “chonoru” biorą sobie udowadnianie, że nie są na polonistyce i nikt im nie będzi mówił, jak mają mówić i pisać po polsku

Alicja (ta z Walii)
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Marzena

Kogo proponujesz?

Marzena
1 miesiąc temu

Niestety nie widzę postaci, która złączyłaby naród. Może Kazimierz Wielki? Albo Sobieski? W każdym razie ktoś, kogo nie znał nikt z żyjących, ani dziadkowie żyjących 🙁

Alicja (ta z Walii)
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Marzena

Agnieszka Holland może?

Marzena
1 miesiąc temu

Skoro nie wiesz, co o niej wypisują, to nie szukaj 🙁
Nie spotkałam się z dużą niechęcią do Makłowicza. Prywatnie też podobno sympatyczny.

Alicja (ta z Walii)
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Marzena

Mnie nie obchodzi co o kimś wypisuǰą. Masz brzydkie nastawienie, więc już nie pytam. Niska energia

Alicja (ta z Walii)
29 dni temu
Odpowiedz  Pimposhka

Chyba nie zrozumiałam. Nie muszę zrozumieć. Odebrałam bardzo negatywnie. Widzę, że była to rozkmina o tym, co można znaleźć na każdego, zamiast rozkminiać, kogo by można znaleźć. Moja natura informatyka zawsze szuka rozwiązania, nie problemu.
Miłej niedzieli.

Halina
29 dni temu
Odpowiedz  Pimposhka

No to ja też nie zrozumiałam. Skarb, bohater narodowy wg Familiady? W procentach? W oglądalności? Mickiewicz, Słowacki, królowa Jadwiga, Gesslerowa z żyjących. Bałtroczyk. Piotr z Piwnicy pod Baranami. Wisłocka, Szymborska, Tuwim. Chmielewskie Joanny obydwie. Lewandowski, ten piłkarz.

Marzena
21 dni temu

Mnie też średnio obchodzi, co o kim wypisują. Ale innych owszem. I to nie jest rozkmina, co można znaleźć na każdego, tylko świadomość, że na niektóre osoby znaleziono już całkiem sporo. To, że nie wszystko, co znaleziono jest prawdą, to zupełnie inna historia.
Niektórzy informatycy szukają nie tylko rozwiązań istniejących problemów, ale też zabezpieczają system przed potencjalnymi problemami.

Marzena
21 dni temu
Odpowiedz  Pimposhka

Nie wiem, czym zaskoczyłam 😉
I tak, zrozumiałaś mnie dobrze. Nie chodzi mi o to, że o każdym można pisać źle. Chodzi o to, że osoba będąca skarbem narodowym powinna się cieszyć ogólnym szacunkiem. A jeśli osobą duża część społeczeństwa zwyczajnie gardzi (często nie znając twórczości tej osoby), to zdroworozsądkowo nie widzę tej osoby jako symbolu jednoczącego naród.
I w pewnym sensie wspomniana Familiada jest dość adekwatna. Tak, osoba będąca skarbem narodowym powinna być powszechnie znana! Podejrzewam, że w brytyjskiej “Familiadzie” na hasło “przyrodnik” zdecydowana większość odpowiedziałaby “Attenborough”.

Last edited 21 dni temu by Marzena
1 miesiąc temu

Hm, coś w tym jest, co piszesz. W Niemczech celebrowanie narodowości też bardzo wypadło z mody, bo mamy dużo politycznych popaprańców koloru czerwono- zielonego.
A ja celebruję sobie moją osobistą Princess Royal

Lena
1 miesiąc temu

Dlaczego nie umiemy? Mamy swój narodowy skarb – to smok wawelski. Co roku mamy dobrą zabawę, bo jest parada smoków. Z humorem, bez zadęcia, na wesoło.

Marzena
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Lena

Parada smoków? Brzmi fajnie, ale pierwszy raz o tym słyszę.

Lena
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Marzena

25. Wielka Parada Smoków w Krakowie odbędzie się w weekend 6-7 czerwca 2026 r.. 
Program 25. Wielkiej Parady Smoków:

  • 06 czerwca (sobota):
  • – godz. 10:00 – 20:00 – Smoczy Piknik Rodzinny / Bulwar Czerwieński
  • – godz. 21:45 – 23:00 – Małopolskie Królewskie Widowisko na Wiśle
  • (Bulwary: Czerwieński i Poleski, zakole Wisły pomiędzy mostem Dębnickim a Wawelem)
  • Loża Honorowa Bulwar Tyniecki (wejścia od ul. Szwedzkiej, Skwerowej i Tynieckiej)

Wielkie Widowisko Plenerowe z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej, gigantycznych kurtyn wodnych i pięknej muzyki. Największą atrakcją będą ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne Widowisko będzie miało proekologiczną formułę.

  • 07 czerwca (niedziela)
  • – godz. 10:00 – 19:00 – Smoczy Piknik Rodzinny / Bulwar Czerwieński
  • – godz. 12:00 – Wielka Parada Smoków (Rynek Główny) – Przemarsz małopolskich smoków i innych stworów z Plant przez ulicę Grodzką na Rynek Główny
Marzena
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Lena

Dziękuję za informację.
Szkoda, że taka fajna impreza nie jest reklamowana szeroko w kraju.

agata
1 miesiąc temu

A Kopernik była kobietą…

Halina
1 miesiąc temu

Przypomniałam sobie jeszcze kilka skarbów narodowych: Jacek Karpiński, lotnicy z dywizjonu 303 (pewnie inne numery też były polskie), astronom odkrywający planety Wolszczan, jakby tak posiedział chwilę to by się znalazło umarłych i żywych, wspaniałych ludzi narodowości polskiej.

Marzena
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Halina

Oczywiście, że nie brakuje wspaniałych Polaków i teraz i w historii. Ale trudno znaleźć takich, co do których spora część rodaków nie ma głośnych zastrzeżeń. I nie ma znaczenia, czy te zastrzeżenia są uzasadnione, czy nie bardzo.
W Polsce niestety nie celebruje się pozytywnie polskości. A jak ktoś próbuje, to jest brany na celownik.

Marzena
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Halina

Aż sprawdziłam te dywizjony 😉
O 303 wszyscy słyszeliśmy, zdjęcia 302 oglądałam w liceum, słyszałam o 304.
A tu na Wikipedii jest ich całkiem sporo!

1000001417
Alicja (ta z Walii)
1 miesiąc temu

Chyba masz hejtera Pimposhko…….. takiego z “chonorem” 😉

Jaskółka
1 miesiąc temu

:)):):):):)

Anonimowo
1 miesiąc temu

Super, że odnalazłaś się w brytyjskim społeczeństwie.

Alicja (ta z Walii)
1 miesiąc temu

Bardzo ciekawa obserwacja. Wydaje mi się, że po prostu to tendencja do posiadania dzisiejszych bohaterów, którzy jutro okażą się jednak niebohaterami — nie wiem. Nowotko, Jan Paweł 2, Jaruzelski, czy Gomułka.
Tendencja do krótkowzroczności, zapominania osiągnięć i dokonań, skupiania się na tym, co jest/było negatywne, w czym można umniejszyć. Jak Madonna zrobiła nową twarz, dostało jej się za to bez wspominania, ile osiągnęła czy zmieniła. Skłodowska-Curie, Polka, która zmieniła narodowość na francuską, nazwała pierwszy odkryty pierwiastek polonium.
Tendencja do obgadywania, wytykania, i znajdywania czegoś, czym można dołożyć.
Myślę o skarbach, Tokarczuk, Sendlerowa, może Pola Negri albo Rutkiewicz, Holland?
Miodka uwielbiam, nigdy nie zapomnę gdy wypowiadał się na temat słowa “zajebiste”, że swoim uśmiechem. A może Niemen czy Wodecki?
Myślę że poprostu cieszmy się bsukcesami innych, doceniając to co wnoszą do naszego życia. Ja patrzę przez pryzmat człowieczeństwa, nie zmiennych kanonów politycznych.
Miłego poniedziałku.

Alicja (ta z Walii)
29 dni temu
Odpowiedz  Pimposhka

No to nie zrozumiałam. Otwarte pytanie było o to, kto według nas jest bohaterem narodowym. To moja wyrażona opinia na temat kandydatów. Moja lista to propozycje, raczej niż opinie.

Małgorzata
1 miesiąc temu

Dla mnie jednak: Szymborska, Bartoszewski, Litewka, Holland, Seweryn, Celińska to skarby. Nikt nie jest idealny. Łatwo rzucić kamieniem…..

Alicja (ta z Walii)
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Małgorzata

Zgadzam się z tobą, ja zawsze patrzę jak ktoś wzbogacił mnie i innych. A niech inny mówią co chcą. Pozwól im. X

Alicja (ta z Walii)
29 dni temu
Odpowiedz  Pimposhka

Ja myślę, że po prostu Brytyjczycy zostawiają politykę na boku. Owsiak się nie pojawi bo napisałaś, słusznie już go obcykali 😉

Gosia
24 dni temu

Musiałam chwilę pomyśleć czy znam osoby które łączą a nie dzielą nasze społeczeństwo …. Ale są! Jest Anna Dymna, Irena Santor, Piotr Fronczewski czy Janusz Gajos… Jak świętujemy to osobny temat – raczej na sztywno i z zadęciem. Ale bywają też zabawne benefisy czy koncerty jubileuszowe. A! i jeszcze jubilat musi chcieć, żeby go tak fetować i poczucie humoru mieć 😉 Brytyjczykom to jakoś rzeczywiście lepiej wychodzi

By Pimposhka
45
0
Would love your thoughts, please comment.x